Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR
Spartakiádní vrah - Jiří Straka, tak přesně novináři pojmenovali pachatele brutálních vražd v roce 1985 a to i přesto, že všechny skutky se staly ještě před zahájením spartakiády. Právě díky blížící spartakiádě byl vyvíjen tlak ze strany veřejnosti na rychlé zatčení nebezpečného pachatele.
Jiří Straka pocházel z úplné a spořádané rodiny, měl dva sourozence, bratr tehdy chodil do základní školy a sestra navštěvovala pedagogickou školu. Matka byla skladová dělnice DP Metro a otec zedník. V osmi letech byl Straka vyšetřen v Thomayerově nemocnici na psychyatrickém oddělení. Vyšetřění odhalilo syndrom psychomorického neklidu s neurotickými rysy a projevy.
Vrahovi oběti
8. dubna 1985 okolo jednadvacáté hodiny se jeho první obětí stala třiadvacetiletá Alice P., kterou Jiří Straka přepadl v malém lesíku u sídliště Novodvorská v Praze 4. Oběť byla udušena a tělo podle závěrů pitvy vykazovalo známky sexuálního násilí.
Druhá vražda se stala o necelý měsíc později 4. května 1985 krátce po půlnoci v Zelenečské ulici v Praze 8. Tělo třicetileté lékařky Věry F. mělo okolo krku silně omotané ramínko od podprsenky. Vzhledem k tomu, že bylo opět prokázáno sexuální násilí na oběti začali vyšetřovatelé obě vraždy spojovat.
To ten den ovšem nebylo všechno. Téhož dne před půlnocí byla přepadena další žena a to dokonce nedaleko místa druhé vraždy, což svědčí o neuveřitelné brutalitě a otrlosti pachatele. Napadená čtyřiadvacetiletá Vlasta š. měla štěstí a útok Jiřího Straky přežila. Straka později uvedl do protokolu, že mu připadala starší, než si původně myslel a proto se jí chtěl zbavit jako nepohodlného svědka.
Vlasta Š. se stala prvním svědkem, který mohl pachatele popsat. Bohužel žena nedokázala popsat útočníka podrobně a v podstatě uvedla pouze odcizené věci.
Puškinovo náměstí v Praze 6 se stalo 16. května 1985 místem čtvrtého přepadení a třetí dokonané vraždy. Jiří Straka byl v tomto případě důsledný. Na krku oběti nalezli kriminalisté čalounickou niť upravenou do katovské smyčky, obtočené ramínko od podprsenky a pásek od svetru. Celkem tedy tři škrtidla.
I v tomto případě nařízená pitva prokázala sexuální násilí.
Policejní pátrání
Vyšetřovatele zaujalo, že pachatel útočí vždy před první pracovním dnem. To znamená na konci víkendu nebo ve svátek. Na místech činů nalezené stopy, zajištěné spermie i stejný způsob provedení pravděpodobně nasvědčovaly, že všechny činy má na svědomí jedna a tatáž osoba.
Na tělech obětí byly také nalezeny kovové částečky typické pro strojírenskou výrobu.
Vyšetřovatelé byli před blížící se spartakiádou pod tlakem. Možná i proto otevřeli starší případy znásilnění či sexuálního obtěžování. Zjistili, že je ze 17. února hlášeno obtěžování jiné dívky a to navíc v těsné blízkosti první vraždy.
Klíčový svědci a jejich výpovědi
Právě na tomto místě výše zmíňěného dne přepadl útočník dvacetiletou Milenu a začal ji šktrit. Dívka nepropadla panice a s útočícím Jiřím Strakou navázala hovor a přislíbila mu sexuální styk. I Straka se rozpovídal. Dívce vyzradil, že bydlí na internátě mimo Prahu a že je mu šestnáct let. Na více osvětlené a rušnější ulici začala Milena křičet o pomoc. Jiří Straka se zalekl a utekl. Svojí lstí si tak dívka patrně zachránila život.
Dalším důležitým svědkem se stala tehdy osmnáctiletá Ludmila. Tu tehdy na tramvajové zastávce oslovil mladík a nabídl jí doprovod. Ludmile svěřil, že chodí druhým rokem do účení ve Stohově u Kladna. Dívku doprovodil až před dům, kde Ludmila bydlela a začal ji nutit k sexuálnímu styku. Když dívka odmítla začal ji škrtit a vyhrožoval likvidací pokud se mu jej nedostane. Dívce se podařilo vysmeknout a zazvonila na několik domovních zvonků. Pachatel utekl. V tomto okamžiku měli kriminalisté jasno.
Zatčení pachatele Jiřího Straky
Na základě těchto indicií samozřejmě nebyl pro policii problém najít zmíňěný internát ve Stochově ani dotyčnou osobu. Jistotu dodal i Ludmilin občanský průkaz nalezený ve skřínce Jiřího Straky. Již v policejním vozidle, které ho vezlo do Prahy přiznal první vraždu.
Soudní proces a trest
Jiří Straka byl usvědčen ze tří dokonaných vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Tyto činy by v případě jeho plnoletosti pravděpodobně znamenaly trest smrti, avšak díky svému nízkému věku byl odsouzen k maximálnímu možnému trestu deseti let odnětí svobody.
Soud dále nařídil kastraci a po odpykání trestu ustavní léčbu v bohnické psychiatrické léčebně.
Na základě amnestie prezidenta Václava Havla byl v květnu 1994 Jiří Straka z vězení propuštěn a umístěn do uzavřeného sexuologického oddělení psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích. Zde se podrobil nařízené psychiatrické a sexuologické léčbě. Při pobytu ve vězení se podrobil kastraci, avšak chirurgický zákrok na mozku tak zvanou stereotaktickou operaci odmítl.
Na základě rozhodnutí opavského Okresního soudu byla Jiřímu Strakovi zrušena ústavní léčba a 24. prosince 2004 byl z opavské psychiatrické léčebny propuštěn.
Pro potřeby článku bylo čerpáno především z Muzea zločinu - www.kriminalistika.eu a dalších zdrojů na internetu. Foto: Muzeum Policie.
Nemáte zájem o někoho,kdo by plnil funkci editora? Čtu u vás sice teprve druhý článek,přesto mě nepřestávají překvapovat gramatické chyby ve stylu prvního stupně ZŠ ;). Informační hodnota článků je ale vysoká,tudíž děkuji za zajímavá fakta.
Deset let kriminálu za 3 vraždy to je opravdu málo. Straka měl být popraven. Prostě nebrat ohled na to že byl mladistvý. Já bych v této zemi prostě obnovil trest smrti a popravovat by se mohlo klidně už od 10 let věku!
i po tolika letech mu preji at zhebne...
Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »