Policie ČR - www.policie-čr.cz Přeskočit na hlavní obsah | Přeskočit na navigaci
Klíčová slova webu

Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR

Policie: 158   |   Hasiči: 150   |   Záchranná služba: 155   |   Tísňová volání: 112   |   Městská policie: 156

Navigace

Anketa

Považujete za správné zavedení povinnosti užívat zimní pneu?


Policie Čr - organizovaná trestná činnost páchaná na seniorech v ČR

V listopadu roku 2005 vyhlásil Úřad SKPV Policejního prezidia ČR mimořádné bezpečnostní opatření akce „VNUK“, které mělo sloužit k zadokumentování trestné činnosti podvodů páchané na seniorech v celé ČR.

V rámci tohoto opatření byla odhalena vysoce organizovaná skupina pachatelů z České a Polské republiky, která se v 63 případech v průběhu roku 2005 a 2006 dopouštěla závažné organizované trestné činnosti na seniorech (ročník 1910 – 1935) v ČR.  Uvedená trestná činnost byla v ČR rozpracována v rámci bezpečnostního opatření akce „VNUK“ pracovníky Policie ČR Správy Severomoravského kraje Ostrava při činnosti pracovního týmu „TRÍN“ ve spolupráci s kriminalisty Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

AKCE VNUK
Tato organizovaná trestná činnost probíhala následujícím způsobem. Hlavní organizátor v Polsku si pomocí elektronického telefonního seznamu vytipoval a poté kontaktoval seniory v ČR, převážně ženy. Vodítkem mu byla křestní jména, u kterých předpokládal, že patří starým lidem (většinou se jednalo o jména Anna, Libuše, Hilda, Žofie aj.) Vždy se představoval jako jejich vnuk nebo synovec a během hovoru si získal jejich důvěru, kterou okamžitě využil. Pod záminkou zakoupení staršího motorového vozidla, požadoval zapůjčení finanční částky. Ve chvíli, kdy mu poškození zapůjčení finanční částky přislíbili, dal pokyn svým spolupachatelům v České republice. Následně opětovně telefonicky kontaktoval poškozené s tím, že za sebe pro slíbenou částku posílá jinou osobu a dohodl místo předání, většinou na ulici před domem nebo před bytem mezi dveřmi poškozených. Žena či muž, která se dostaví k přebrání dohodnuté finanční částky se poté představí smluveným heslem.
V první fázi realizace tohoto opatření (27. března 2006) byla v ČR zadržena skupina 4 pachatelů z Ostravy a ve spolupráci s kriminální policií z Katowic byl v Polsku zadržen také hlavní organizátor. Při domovní prohlídce u tohoto muže byl zajištěn přenosný počítač a další listinné a věcné materiály, které prokazovaly trestnou činnost páchanou na území České republiky. Vůči osobě organizátora byl také uplatněn Evropský zatýkací rozkaz, který vydaly belgické justiční orgány pro stejnou trestnou činnost páchanou na území Belgie. V této fázi policisté objasnili 11 případů podvodů s celkovou škodou 1 700 000 korun. Všichni pachatelé byli obviněni a umístěni do vazby.
Ve druhé fázi realizace (16. května 2006) bylo v polských Katowicích na základě dalších zjištěných skutečností rozšířeno obvinění osobě hlavního organizátora o dalších 25 skutků s celkovou škodou cca 3 160 000 korun.
Třetí fáze pokračovala rozšířením trestního stíhání o dalších 27 skutků se škodou cca 3 548 000 korun.
Během opatření akce „VNUK“ bylo prokázáno celkem 63 případů podvodů a krádeží se škodou přes 8 408 000 korun.

Rozpracování akce „VNUK“ pokračovalo v roce 2006 v Polsku, kdy polští kriminalisté úzce spolupracovali s českými kolegy. Jejich snažení vyústilo na přelomu roku 2006 a 2007 zadržením 4 pachatelů, kteří se dopouštěli této trestné činnosti na seniorech stejným způsobem na území jižního Polska. Polští kriminalisté prozatím dokumentují cca 50 případů se škodou více jak 500 000 zlotých.
V rámci polsko - německé spolupráce byla obdobná trestná činnost zjištěna také na území Německa, kde ještě stále probíhá rozpracování a dokumentace této trestné činnosti.

AKCE ORION
Během rozpracování bezpečnostního opatření akce „VNUK“ kriminalisté zjistili, že existuje propojení pachatelů těchto podvodů na další skupinu českých a slovenských osob, které páchaly obdobné podvody a krádeže na seniorech v celé ČR. V únoru 2006 bylo proto vyhlášeno další bezpečnostní opatření akce „ORION“, které dokumentovalo trestnou činnost, kdy se pachatelé vydávali za zástupce firmy Orion a přicházeli seniorům předat finanční výhru. Toto bezpečnostní opatření probíhalo v úzké součinnosti se slovenskou policií.
Pachatelé při samotné trestné činnosti oslovovali seniory, které kontaktovali přímo na ulici. Pod záminkou předání výhry vešla jedna z pachatelek do bytu poškozených, kde mělo dojít k údajnému předání výhry. Následně pak požádala druhou spolupachatelku, která čekala v blízkosti, aby přišla do bytu poškozených. Pod různými dalšími legendami (např. vyřízení slevy na léky, obdržení dalších peněz v případě, že doma mají částku vyšší než 6 000 korun aj.) vylákají z poškozených předložení těchto peněz, které si následně fotografují. Poté dochází k tzv. předání výhry, která je vyšší než 1 000 korun. Pachatelky však mají s sebou pouze bankovku v nominální hodnotě 5 000 korun a po poškozených žádají o vrácení 4 000 korun. Tuto operaci provádí jedna z pachatelek, zatímco druhá využívá nepozornosti domácích osob a prohledá prostory bytu, popřípadě místo, odkud osoby ukazovaly své úspory. Po odcizení finanční hotovosti předávají poškozeným tzv. výhru a čokoládu značky Orion. Z bytu pak urychleně odchází k vozidlu, ve kterém třetí spolupachatel – řidič čeká poblíž místa činu.
V rámci realizace bezpečnostního opatření akce „ORION“ byly zadrženy tři osoby, dvě ženy a muž (jedna z žen byla občanka SR), kterým bylo prokázáno 13 případů podvodů a krádeží se škodou 1 000 000 korun. Na všechny uvedené byla uvalena vazba.

V rámci bezpečnostního opatření k seniorům byly rozpracovány také akce „ŽALUZIE“, „NÁKUP“ a „FAKTURA

AKCE ŽALUZIE
Pachatel navštěvoval seniory v jejich bytech pod záminkou výměny a opravy venkovních žaluzií. Seniorům nabízel nové levné žaluzie nebo výměnu starých žaluzií za nové, které jim měla namontovat jeho firma. Na místě poškozeným vystavil smlouvu a fakturu na provedené práce a vybíral zálohu ve výši 5 000 korun. Nabízené žaluzie však nikdy nedodal. Policisté zadrželi občana SR, který se měl na území České republiky dopustit 180 případů podvodů se škodou cca 900 000 korun. Obdobnou trestnou činnost páchal také na území Slovenska.

AKCE FAKTURA
Pachatelem, který páchal sériovou trestnou činnost na seniorech, byl občan Slovenska. Navštěvoval seniory a pod záminkou opravy vozidla pro jejich syna (vnuka) předkládal poškozeným fiktivní fakturu, s tím, že je domluvený se synem (vnukem), aby poškození tuto fakturu uhradili za něj. Následně od poškozených inkasoval finanční prostředky. Dne 10. srpna loňského roku byl tento pachatel zadržen při pokusu odjet z území České republiky. Kriminalisté mu prokázali 21 podvodů se škodou 210 000 korun. Na muže byla uvalena vazba.

AKCE NÁKUP
Dalším mimořádným opatřením byla akce „NÁKUP“, do které byly zařazeny všechny ostatní legendy, které používají skupiny pachatelů k provedení krádeží a podvodů na seniorech. Např. nabízejí k prodeji různé zboží - deky, kožky, nabízejí čištění peří, vydávají se za pracovníky elektráren nebo plynáren, fingují nehodu kamionu, vyžadují si vstup do obydlí za účelem potřeby vody, použití WC aj. Realizací tohoto opatření v roce 2006 kriminalisté zadrželi 28 pachatelů, kterým prokázali 78 případů podvodů a krádeží se škodou cca 680 000 korun.

kpt. Mgr. Petra Srnková

Zdroj: Internet - Ministerstvo vnitra Čr - Aktualizováno: 10.7.2007

Plechové disky
Plechové disky a levné pneu - také jako komplety s pneumatikami

Komentáře:

Dosud nebyl vložen žádný komentář!


Vyhledávání

Aktuálně na webu

Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »

Reklama


Reklama