Policie České Republiky, hledané osoby, pátrání po osobách, FBI, městská policie, Stb seznamy, bodové hodnocení, přestupky řidičů, dopravní nehody, autonehody, zákony, CIA, policejní sbory v zahraničí, kriminalistika, přestupky, policejní aféry, INTERPOL, policista, pátrání, POLICIE ČR
V úterý dne 11. prosince letošního roku proběhla na území hlavního města Prahy akce pod názvem "Premiéra", která byla namířena proti skupině osob podílejících se na činnosti obecně nazývané jako počítačové pirátství.
Policie Čr Praha
Akci připravili a následně též provedli pracovníci Obvodního ředitelství Policie ČR Praha I společně s oddělením informační kriminality Policejního prezídia ČR, dále pracovníky Okresního ředitelství Česká Lípa, Okresního ředitelství Brno-venkov, Okresního ředitelství Přerov a pracovníky Služby kriminální policie a vyšetřování Okresního ředitelství Písek. Ti společně rozkryli skupinu osob, tzv. počítačových pirátů, kteří se podíleli na provozu PRE FTP Topsite, která byla umístěna na strahovských vysokoškolských kolejích. Na ní byly vydávány "pre-release" zejména zahraničních, ale i českých "Relese groups" a nacházel se zde obsah v rozsahu desítek terabajtů (TB), kdy pouze hodnota komerčního software se pohybuje v řádech desítek miliónů korun.
Podnět k šetření podalo IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu). Na tomto základě následovalo rozpracování celého případu, na kterém se kromě kriminalistů z odboru hospodářské kriminality Praha I podílelo i oddělení informační kriminality Policejního prezídia ČR. V průběhu akce bylo provedeno celkem 9 domovních prohlídek v rámci celé České republiky a bylo zadrženo 7 podezřelých osob. Všechny obvinil policejní komisař Obvodního ředitelství Policie ČR Praha I ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 odst. 1,2 písm.b) trestního zákona. U dvou obviněných byl soudci podán návrh na vzetí do vazby, který byl následně soudcem akceptován. Při akci bylo zajištěno větší množství výpočetní techniky a paměťových médií, na kterých se nacházejí nelegální data v rozsahu desítek TB. Například byl zajištěn počítač obsahující nelegální data, který se nacházel přímo ve vnitřní síti jednoho z poskytovatelů internetového připojení a byl spravován přímo zamšstnancem tohoto poskytovatele. Ve vyšetřování se i nadále pokračuje.
V daném případě se nejednalo o akci zaměřenou proti uživatelům peer-to-peer (P2P) sítí, ale o jednu z prvních akcí proti tzv. "warez scéně", na které působí "relese groups" (např. QUASAR, SUNISO, ABORTIONSAREFORBABIES-AR4B) a které jsou zodpovědné za pirátskou produkci. Jedná se například o skupiny, které u originálního produktu obejdou technické prostředky ochrany práv, vytvoří tzv. crack, či keygen, se kterým je následně pirátská kopie distribuována jako plně funkční a způsobilá k neomezenému rozmnožování. Teprve na základě jejich činnosti se tyto kopie mohou šířit prostřednictvím P2P sítí.
informovala: por. Eva Miklíková
Dosud nebyl vložen žádný komentář!
Chcete reagovat na některý článek, událost, chování policistů? Ke každému článku můžete přidat vlastní komentář. Více informací »